טיפול קרינתי

טיפול קרינתי לגידול מוחי

  • טיפול קרינתי דומה באופיו לקרינת רנטגן ממכשירי הדמיה (טומוגרפיה, צילומים), אך בעוצמה גבוה יותר. בדומה להדמיה, לא חשים דבר בעת הטיפול. הקרינה ממוקדת ומכוונת לגידול (רקמת המטרה).
  • מקור הקרינה יכול להיות חיצוני [באמצעות מאיץ קוי (Linear Accelerator – LINAC], או פנימי (ברכיתרפיה, לא נידון כאן).
  • רדיותרפיה פועלת כנגד הגידול במספר מנגנונים, לרבות הרס החומר הגנטי של תאי הגידול, הגורם לתאי הגידול למות בעת שהם מנסים להתרבות. עם זאת, לא כל הגידולים רגישים למידה באותה מידה, עובדה המסבירה מדוע יש צורך במספר רב של טיפולים ומדוע לעיתים גידולים נישנים לאחר טיפול קרינתי. כמות הקרינה הניתנת לגידול מוגבלת בכמות הקרינה הנסבלת על ידי הרקמות הבריאות סביב (מוח ובכלל).
  • לתאים בריאים יש את היכולת לתקן נזקי קרינה, יותר מאשר תאי הגידול. עם זאת, ישנו תמיד חלק יחסי של תאי מוח בריאים הניזוקים בשל הטיפול הקרינתי. לעובדה זו יש משמעויות קצרות וארוכות טווח.

סוגי טיפול קרינתי לגידול מוחי

טכניקות העברת קרינה מודרניות מאפשרות לרופאים לכוון ולפקס את הקרינה לאיזור המטרה בלבד, תוך מתן רמה מינימאלית של קרינה לרקמות הבריאות. טכניקות אלו, הקרויות ככלל רדיותרפיה קונפורמאלית, כוללות מספר טכניקות שונות המשמשות במצבים שונים.

רדיותרפיה תלת-ממדית – האפשרות לתכנן את השדה הטיפול בשלושה ממדים במרחב, סביב הגידול.

(Intensity Modulated Radiation Therapy (IMRT – טכניקה חדשה יחסית, בה העוצמה היחסית של כל קרן התורמת לטיפול הקרינתי יכולה להיות מווסתת בנפרד. בצורה זו ניתן להקטין את כמות הקרינה לאיזורי מוח רגישים יותר (גזע המוח, עצבי הראייה, בלוטת יותרת המוח וכדומה) בקרבת הגידול, תוך וידוא כי רקמת המטרה (הגידול) מקבל מנת קרינה אפקטיבית. הטיפול ניתן במקטעים רבים (מנת הקרינה מחולקת למנות קטנות רבות) על מנת להעלות את הבטיחות לרקמות הבריאות.

רדיוכירורגיה סטראוטקטית (SRS – Stereotactic Radiosurgery) – שימוש במסגרת (Frame) המחוברת לראשו של המטופל על מנת לוודא דיוק מירבי. בניגוד לטכניקות האחרות, מטופל בטיפול במקטעים בודדים (1-5 טיפולים, לרוב טיפול אחד). כלי טיפולי זה, הנמצא בשימוש הנוירוכירורגיה מזה למעלה משלושה עשורים הוכיח עצמו כבטוח ואפקטיבי לטיפול בגרורות מוחיות, גידולים שפירים מכלל הקשת, מומי כלי דם, ושאר התוויות אחרות. התקדמות בתחום זה הובילה לאפשרות לטפל בטכניקה זו ללא מסגרת בהתוויות מסוימות, ועד חמישה מקטעים (Hypo-fractionated SRS).

SRS היא שיטה לא פולשנית ובטוחה מבוססת קרינה, בה מנת קרינה במינון גבוה (יותר גבוה מזה המשמש לרדיותרפיה במקטעים מרובים) מכוונת בדיוק מקסימלי לגידול / למטרה בלבד. על מנת לאפשר רמת דיוק מקסימאלית, תנועות ראש מינימאליות מבוטלות באמצעות קיבוע הראש במסגרת (Frame) תחת הרדמה מקומית. טכניקות חדשות בתחום מציעות, עם פשרות מסוימות, את האפשרות לבצע רדיוכירורגיה (SRS) ללא מסגרת, תוך מעקב תנועה קפדני. רדיוכירורגיה (SRS) פועלת במספר מנגנונים נוספים למעט נזק לחומר הגנטי של תאי הסרטן, לרבות השפעה על כלי הדם וכן עירור של תהליכי דלקת מקומיים, ומתאימה (בטיפול במקטע בודד) לנגעים בנפח של כ-10-13 מ"ל (בערך 3-3.5 ס"מ במימד הגדול ביותר בנגע ספיראלי). הטיפול הרדיוכירורגי קל לחולה, אינו דורש אישפוז או שהייה ממושכת בבי"ח, ולרוב מבוצע בהרדמה מקומית בלבד.

IGRT – Image Guided Radiation Therapy – מונח המתייחס לשימוש בהדמיה כלשהי במהלך הטיפול במאיץ הקוי העוזר לוודא דיוק של הטיפול הקרינתי היומי הניתן לאיזור המטרה. זה רלוונטי לתוכניות טיפול קרינתי במקטעים מרובים. בטכניקה זו משתמשים בהדמיה דו ממדית רנטגן, מעקב אופטי באמצעות קרני אינפרה-אדום, וטומוגרפיה בסיסית (Cone Beam CT)  במהלך הטיפול הקרינתי.