מחלות כאב

נויראלגיה טריגמינאלית

נויראלגיה הוא שם כולל לכאב הנובע ממקור עצבי (נוירו – עצבי; אלגיה – כאב). ישנם סוגים רבים של כאבים ממקור עצבי, כאשר אחד מהם הוא 'תסמונת העצב המשולש', או בשמה הרשמי: נויראלגיה טריגמינלית (trigeminal neuralgia).

מחלה זו מתבטאת בהתקפים קצרים של כאב עצבי עז בפנים, שיכול להתחיל באופן ספונטני, ללא סיבה ברורה, אך לעיתים נגרם כתוצאה ממצב מסוים: לעיסה, חשיפה לקור עז או רוח חזקה וכן צריכת מזון מסוים. הכאב בזמן התקף הוא עז, וחולף בדרך כלל תוך שניות או דקות, כאשר ההתקפים עצמים נוטים לחזור שוב ושוב. לעיתים יש תקופות ארוכות ללא כאב, המופרעות בתקופות עם כאב עז. על פי רוב הכאב ממוקם באיזור מסוים קבוע של הפנים (לא כאב נודד), בצד אחד של הפנים (יותר ימין), והטריגרים להפעלתו לרוב ידועים למטופל. מדובר בכאב עז ביותר, לרוב מתואר על ידי חולים כ"מכת חשמל", "חד ודוקר", "חותך" וכדומה.
טריטוריות הכאב לרוב עוקבות אחר פיזור העצב המשולש בפנים. העצב המשולש יוצא מהאזור שמעל לאוזן מכל צד של הראש, ומסתעף לשלושה סעיפי עצב: הסעיף העולה אל העין, הסעיף היוצא אל הלסת העליונה והסעיף היוצא אל הלסת התחתונה.
המחלה שכיחה יותר בקרב אנשים מעל גיל 40, ומספר הנשים שסובלות ממנה גבוה פי שניים בהשוואה לגברים. זו מחלה אשר על פי הספרות הרפואית פוגעת בכ-0.5% מהאוכלוסייה, ועל כן נחשבת לנדירה יחסית. יחד עם זאת, בשל הקושי לאבחן בצורה מדויקת את הכאב הזה, ייתכן שבפועל התופעה נפוצה יותר ממה שמשקפים מספרים אלו.

טיפול

 1. תרופתי – מספר תרופות מיועדות לכאבים נוירופתיים, לדוגמא:
  1. קרבמזפין (carbamazepine),
  2. פראגבלין (pregabalin)
  3. גאבאפנטין (gabapentin).
  4. ליריקה
 2. ריזוטומיה – אבלציה בזריקה, הזרקה של מים חמים / גליצרול וכדומה לעצב, על מנת להוריד את הולכת הכאב בעצב. נותן הקלה מהירה, אך לרוב לא ממושכת.
 3. רדיוכירורגיה סטראואטקטית – קרינה מכוונת לעצב, מסייעת בהורדה של הולכת הכאב בעצב, מתפתחת בהדרגה ב-6 שבועות לאחר הטיפול (לא נותנת הקלת כאב מיידית).
 4. ניתוח – Microvascular decompression – כאשר מודגם ב-MRI כלי דם הדוחק את העצב, מטרת הניתוח היא הפרדת כלי הדם מלחץ על העצב.