טיפול תרופתי

בטבלה הבאה מרוכז מידע כללי לגבי התרופות הנפוצות ביותר בחולים עם גידולים מוחיים.

  • הטבלה אינה מתיימרת להכיל את כלל המידע לגבי התרופה האמורה, ולא את כל התרופות המשמשות לטיפול בחולים עם גידולים מוחיים.
  • חשוב מאוד להקפיד על לקיחה מסודרת של התרופות האמורות, בשעות קבועות ביום, על מנת לשמר רמה יציבה של התרופה בדם ואת השפעתה החיובית.
  • לכל תרופה יש תופעות לוואי אפשריות וכל תרופה יכולה לעורר תגובה אלרגית, אשר יכולה ללבוש פנים שונות.
  • בכל מקרה של תסמינים או סימנים חריגים עם תחילת תרופה, יש להיוועץ בצוות המטפל.
  • אין להפסיק או להתחיל טיפול תרופתי ללא ייעוץ הצוות המטפל.

טיפול תרופתי לפרכוס (טיפול אנטי כיפיוני)

תרופות אלו ככלל פועלות בתחום "הרמה הטיפולית" בדם. כלומר במינון נמוך "מהרמה הטיפולית" הן אינן מגנות מפני כמות או עוצמת הפרכוסים, ובמינון גבוה "מהרמה הטיפולית", ישנה סכנה מוגברת להרעלת ולתופעות לוואי. לפיכך יש להקפיד לקחת את המינון המוגדר בשעות קבועות.

 

קרבמזפין (Tegretol (Carbamazepine® – תרופות אלו ככלל פועלות בתחום "הרמה הטיפולית" בדם. כלומר במינון נמוך "מהרמה הטיפולית" הן אינן מגנות מפני כמות או עוצמת הפרכוסים, ובמינון גבוה "מהרמה הטיפולית", ישנה סכנה מוגברת להרעלת ולתופעות לוואי. לפיכך יש להקפיד לקחת את המינון המוגדר בשעות קבועות.

לתרופה זו יש נטייה לאינטראקציה עם תרופות אחרות המשפיעה על רמתו בדם, ולכן חשוב לדווח לרופא המטפל את כלל התרופות אותן אתה נוטל.

 

קלובזם (Frisium (Clobazam® – תרופה זו משמשת כעת רק בשילוב עם תרופות אנטי-כיפיוניות אחרות. תופעות לוואי נפוצות כוללות טישטוש, עייפות וסחרחורת. תרופה זו יכול לגרום לצרבת, ולכן מומלץ לקחת עם אוכל למזער השפעה זו. לא מומלץ לנשים הריוניות בשליש הראשון או לנשים מניקות.

 

דיבלפרואקס Epival® – זו צורה אחרת של חומצה וולפרואית (ראה בהמשך).

 

גבפנטין (Neurontin (Gabapentin® – תרופה זו לרוב נסבלת היטב. תופעות הלוואי הנפוצות ביותר כוללות כאבי ראש, עייפות, בחילה, טישטוש ראייה, ובילבול. חשוב להבין איך התרופה משפיעה עליך לפני שנוהגים. ניתן לקחת תרופה זו בבטחה עם תרופות אנטי-כיפיוניות אחרות ללא סכנה לאינטראקציה.

 

למוטריגין (Lamictal (Lamotrigine® – תרופה זו לרוב נסבלת היטב. תופעות לואי פוטנציאליות כוללות כאבי ראש, עייפות, סחרחורת וטישטוש ראייה. לעיתים מתפתחת פריחה בשבועות הראשונים ללקיחת התרופה (לרוב במהלך 6 השבועות הראשונים). אם מופיעה פריחה, דווח לרופא המטפל מיד, אך אל תפסיק לקחת את התרופה ללא הנחיה מפורשת.

 

קפרה (Keppra (Levetiracetam® – תרופה זו לרוב נסבלת היטב.  תופעות לוואי כוללות סחרחורות וחולשה כללית. לעיתים נדירות ירידה בספירות הדם מודגמת.

 

טרילפטל (Trileptal (Oxcarbazepine® – ניתן לקחת תרופה זו לבדה או בשילוב עם תרופות אנטיכיפיוניות אחרות. תופעות הלוואי הנפוצות ביותר כוללות סחרחורת, ישנוניות, חולשה, בחילה ורעד.

תרופה זו גם יכולה לגרום לרמות הנתרן בדם לרדת. לפיכך, בכפוף לחשד הקליני של הרופא המטפל, יש לעקוב אחר רמות הנתרן בדם.

 

פנוברביטל Phenobarbital® – לתרופה זו מספר תופעות לוואי זמניות שחולפות עם התרגלות הגוף לתרופה. הנפוצות יותר מבין אלו כוללות סחרחורת, חוסר יציבות וטישטוש. תופעות לוואי פחות נפוצות כוללות חרדה, עצבנות, כאבי ראש והפרעות שינה.

שים לב כי אתה מבין את השפעת תרופה זו עליך לפני שאתה נוהג, כיוון שגורמת לעיתים לסחרחורת ולפגיעה בעירנות.

 

פניטואין (Dilantin (Phenytoin® – תופעות לוואי נפוצות, וכוללות טישטוש, כאבי ראש, אובדן משקל, שיעור יתר, וכן גירוי של החניכיים עם דימומים תכופים (חשוב להקפיד על הגיינה דנטאלית).

בחולים המטופלים גם בסטראואידים, יש לעיתים צורך במינון גבוה יותר.

התרופה יכולה לגרום לצרבת ולכן מומלץ לקחתה עם אוכל ולהרבות בשתייה. התרופה יכולה להיות באינטראקציה עם תרופות רבות באופן המשפיע על הרמה בדם, ולכן חשוב לדווח לרופא המטפל על כלל התרופות אותן אתה לוקח.

 

חומצה וולפרואית (Depakene (Valproic acid® – תופעות לוואי לא נפוצות, אך כוללות ישנוניות. אין לנהוג ברכב או להפעיל מכונות כבדות לפני שיודעים את השפעת תרופה זו עליך בהיבט תופעות אלו. תופעות לוואי נוספות כוללות אובדן שיער, עלייה במשקל, רעד ורעילות כבדית.

התרופה יכולה לגרום לצרבת ולכן מומלץ לקחתה עם אוכל ולהרבות בשתייה.

לפני תחילת תרופה זו, יש לאמר לרופא המטפל אם את בהיריון או מתכננת היריון כיוון שיש סיכונים נלווים לעובר בלקיחת תרופה זו במהלך ההיריון, ובמהלך הנקה.

אנטי-אמטיים (טיפול בבחילה)

במקרים מסוימים ובגידולים מסוימים יכולה להתפתח בחילה והקאות בעוצמה משתנה. תופעות אלו יכולות להשפיע על איכות החיים והתפקוד של החולה. טיפול תרופתי מקטין את תדירות התופעה ואת עוצמתה יותר וצריך להינתן לפני / במהלך ולאחר הטיפול.

 

טרבמין (Travamin (Dimenhydrinate® – זמין כתרופה פומית (כדור וסירופ) וכן כנר רקטאלי. ניתן לקחת עם או בלי אוכל. תופעות לוואי אפשריות כוללות טישטוש, יובש בפה ועצירות.

 

קיטריל (Kytril (Granisetron ® – קיים ככדור או בהזרקה, ניתן לקחת עם או בלי אוכל. תופעות לוואי אפשריות כוללות כאבי ראש ועצירות.

 

פראמין (Pramin (Metoclopramide ® – זמין כתרופה פומית (כדור וסירופ) או בהזרקה. ניתן לקחת עם או בלי אוכל. תופעות לוואי אפשריות כוללות שילשול, התכווצויות בטניות, טישטוש. באופן נדיר יכול לגרום לפרכוס או לעווית שרירים (לסת, צוואר, גב).

 

זופרן (Zofran (Ondensetron® – קיים בשלוש צורות ללקיחה פומית (כדור, טבלית מתמוססת וסירופ). או בהזרקה. ניתן לקחת עם או בלי אוכל. תופעות לוואי אפשריות כוללות כאבי ראש ועצירות.

 

(®Prochlorperazine (Compazine®, Stemetil – תרופה זו לרוב נסבלת היטב. תופעות לואי פוטנציאליות כוללות כאבי ראש, עייפות, סחרחורת וטישטוש ראייה. לעיתים מתפתחת פריחה בשבועות הראשונים ללקיחת התרופה (לרוב במהלך 6 השבועות הראשונים). אם מופיעה פריחה, דווח לרופא המטפל מיד, אך אל תפסיק לקחת את התרופה ללא הנחיה מפורשת

כימותרפיה לגידולים מוחיים

אווסטין (Avastin (Bevacizumab® – ניתן בהזרקה במשך 30-90 דקות במחלקה לאונקולוגיה-כמותרפיה. יכולה לשמש כטיפול בודד או בשילוב עם תרופות נוספות. תופעות לוואי אפשריות כוללות תגובה באיזור ההזרקה, פגיעה / האטה בהחלמת פצעים, דימום, קרישיות יתר ולחץ דם גבוה.

 

ביקנו (BCNU (Carmustine ® ניתן בהזרקה במשך 1-2 שעות במחלקה לאונקולוגיה-כמותרפיה. בחילות והקאות הן תופעות לוואי נפוצוות, לרוב לא נמשכות מעבר ל-4-6 שעות. תרופה זו מורידה את ספירת התאים הלבנים בדם ומכך את התנגודת לזיהומים. תופעות לוואי פחות נפוצות כוללות שילשול, סחרחורות ואובדן תיאבון. לעיתים מדווחים על אובדן שיער במהלך הטיפול (השיער חוזר אח"כ).

 

ציספלטין (Platinol (Cisplatin ® – ניתן בהזרקה במשך 30-120 דקות במחלקה לאונקולוגיה-כמותרפיה. תופעות לוואי נפוצות כוללות בחילות והקאות (לעיתים חמורות), ויש להיערך לכך בטיפול אנטי-אמטי מניעתי. תופעות לוואי נפוצות נוספות כוללות אובדן שיער, אובדן תיאבון, פגיעה בשיווי-משקל, חולשה ועייפות, כאבי מפרקים. כמו כן, התרופה יכולה להוריד את ספירת התאים הלבנים בדם בדם ומכך את התנגודת לזיהומים.

 

(®Lomustine (CeeNU®, CCNU– תרופה פומית. יש לקחת אותה לפני השינה על קיבה ריקה עם כוס מים. תופעות לוואי נפוצות כוללות בחילות והקאות, אובדן תיאבון, חולשה ועייפות. כמו כן, התרופה יכולה להוריד את ספירת התאים הלבנים בדם בדם ומכך את התנגודת לזיהומים.

 

נטולאן (Natulan (Procarbazine® – תרופה פומית. יש לקחת אותה עם כוס מים שלמה. חשוב להימנע מקפאין או אלכוהול בזמן שנוטלים את התרופה, וכן להמנע מסוגי מזונות המכילים טיראמין (תונחה באופן מפורט על ידי הרופא המטפל). תופעות לוואי נפוצות כוללות בחילות והקאות, אובדן תיאבון, כאבי ראש, קושי בבליעה, חולשה ועייפות. כמו כן, התרופה יכולה להוריד את ספירת התאים הלבנים בדם בדם ומכך את התנגודת לזיהומים.

 

תמודל (Temodal (Temozolomide® – תרופה פומית. יש לקחת את הקפסולה כולה עם כוס מים שלמה. אם נוטלים על בטן ריקה לפני השינה, זה יכול לצמצם התפתחות של בחילות (תופעת לוואי נפוצה).  תופעות לוואי נוספות כוללות כאבי ראש, עצירות, עייפות וחולשה.

 

אונקוין (Oncovin (Vincristine® – ניתן בהזרקה לדם במחלקה לאונקולוגיה-כמותרפיה. לרוב משמש בשילוב עם תרופות נוספות. תופעות לוואי נפוצות כוללות בחילות והקאות, שינוי בשמיעה, כאבי ראש, כאבי מפרקים ולסת, הפרעות ראייה ועצירות. כמו כן, התרופה יכולה להוריד את ספירת התאים הלבנים בדם בדם ומכך את התנגודת לזיהומים.

סטראואידים / קורטיקוסטראואידים

תרופות אלו מאוד נפוצות בניהול של תסמינים וטיפול בחולים עם גידולים מוחיים. ניתנים לפני / אחרי ניתוח וכן במהלך טיפול קרינתיים. תרופות אלו פועלות לצמצם בצקת רקמתית מוחית הנגרמת על ידי הגידול, באמצעות צמצום זליגה של נוזלים מכלי הדם לנוזל הבינתאי. טיפול בסטראואידים מוריד באופן מהיר אך זמני את הבצקת המוחית ולעיתים מוביל לשיפור ניכר בתסמינים ובתפקוד הנוירולוגי. האפקט המקסימאלי בצמצום הבצקת מתפתח כ-24-72 שעות לאחר תחילת הטיפול.

לכל הסטראואידים ספקטרום תופעות לוואי דומה, המתפתח לרוב בטיפול ממושך. צרבת וגירוי הקיבה והתפתחות כיבים הוא סיכון חשוב, אותו ניתן לצמצם בלקיחת הכדורים עם חלב או מזון וכן עם תרופות מעכבות הפרשת חומציות בקיבה (PPI)  כמו לוסק (LOSEC®)  או אומפרזול (Omepradex®). כמו כן חשוב להמנע מלקחת במקביל תרופות נוספות המגרות ופוגעות ברירית הקיבה, דוגמת אספירין או שתיית אלכוהול.

 

דקסקורט (Dexacort (Dexamethasone® – הסטראואיד בשימוש הרב ביותר בטיפול בגידולים מוחיים לאור העובדה כי הוא מאוד פעיל מחד, ומאוד ספציפי בצמצום דלקת ומינימום השפעה על מאזן המלחים בגוף מאידך.

תופעות לוואי אפשריות בטיפול ממושך כוללות הורדת התנגודת לזיהומים, חולשת שרירים (בעיקר בידיים וברגליים, צוואר וחזה), שינויי מצב רוח ודיכאון (עד כדי פסיכוזה במקרים נדירים), יותר בשימוש ארוך טווח, שינויים בתיאבון (לרוב הגברה) ועלייה במשקל. שינוי בפיזור השומן בגוף (רזון בגפיים, השמנה מרכזית, וכן התפתחות שכבת שומן בעורף), התעגלות הפנים, אוסטאופורוזיס, נטייה מוגברת לדימומים ופגיעה בהחלמה של פצעים, וכו'.