רדיוכירורגיה סטריאוטקטית וסכין הגמא

רדיוכירורגיה סטריאוטקטית וסכין הגמא

רדיוכירורגיה סטראואטקטית היא טכניקה המשמשת לטיפול בגידול מוחי מסוגים שונים, ממאירים או שפירים (מנינגיומות, שוונומות, אדנומות של ההיפופיזה כדוגמאות שפירות, וכן גרורות מוחיות והמנגיופריציטומה כדוגמאות ממאירות). רדיוכירורגיה סטראואטקטית גם משמשת לטיפול במומי כלי דם למינהם (מום עורקי וורידי AVM, פיסטולה AVF לדוגמא), הפרעות תנועה ופסיכיאטריות וכן מחלות כאב כגון נויראלגיה טריגמינאלית. המכשיר הראשון והוותיק ביותר לטיפול ברדיוכירורגיה סטראוטקטית נקרא סכין גמא (Gamma-Knife). במכשיר זה נעשה שימוש באיזוטופ רדיואקטיבי (קובלט 60). ד"ר לקסל עשה לראשונה שימוש במכשיר זה בשנת 1967, כשטיפול בגידול מוחי שפיר באמצעות סכין גמא. במכשיר זה, 192 מקורות קרינה מסודרים כהילה מסביב לראשו של החולה, ונקודת ההצטלבות של מקורות אלו מתוכננת בקפידה. המונח "סכין" ניתן לטכנולוגיה זו להדגיש את רמת הדיוק הגבוהה, למרות שאין כל חדירה לגופו של החולה או כל חתך. רמת הדיוק המתוארת היא בסדר גודל של 0.3 מ"מ.
סכין הגמא היווה במשך שנים רבות ועדיין מהווה במידה מה את סטנדרט הטיפול (ה-Gold Standard) אליו מושווה כל טיפול אחר (רדיוכירורגיה מבוססת מאיץ קוי, פרוטונים וכו') בטיפול בגידול מוחי או בכל התוויה אחרת. עיקר מסד הנתונים והניסיון הקליני המצטבר בעולם מבוסס על סכין גמא. רדיוכירורגיה מבוססת מאיץ קוי (Linear Accelerator) הוצגה הרבה יותר מאוחר. יתרונות סכין הגמא כוללים בין השאר רמת חדות ורמת דיוק גבוהות (High Precision, High Accuracy), דעיכה חדה של הקרינה מחוץ למטרה (Rapid Dose Fall-Off), ורמת תאימות גבוהה בין המטרה לתכנית הקרינה, החובקת באותה באופן צמוד ללא מתן קרינה לאיזורים בריאים (High Dose Conformity). כך, גידול מוחי הנמצא בסמוך למבני מוח רגישים ועדינים מטופל באופן אפקטיבי במנת קרינה מספקת להשגת התוצאה הרצויה וזאת מבלי לסכן או לחשוף את המבנים העצביים בסביבתו.
ועדיין, סכין הגמא נושא חסרון אחד גדול, אשר בגינו, מערכות בריאות ציבוריות נמנעות מרכישתו. חסרונו הגדול ביותר נובע מהעובדה שהוא משמש לטיפול במחלות מוחיות בלבד. מאיץ קוי דוגמת זה המשמש לרדיוכירורגיה סטראואטקטית מוחית יכול גם באדפטציה מינימאלית לשמש לקרינה רגילה ולאיזורי גוף אחרים בנוסף לשימוש ככלי רדיוכירורגי, על אף נחיתותו ככזה. אזרחים ישראלים רבים שידם משגת, טופלו במהלך השנים במרכזים שונים בארה"ב ובעולם בסכין גמא לטיפול בגידול מוחי, מום ווסקולארי והתוויות אחרות. מרכזים בולטים כוללים את מרכז סכין הגמא של אוניברסיטת וירג'יניה, פיטסבורג ואחרים. חולים ישראלים המטופלים בסכין גמא בהתוויות מתאימות על-פי רוב מקבלים כיסוי ביטוחי לפעולה והוצאותיהם כוסו על ידי מבטחים ישראלים, המכירים בטכנולוגיה וביתרונותיה מזה שנים רבות, לאור העובדה שאין עוררין על היתרונות הברורים של טכניקה זו.