רדיוכירורגיה סטראואטקטית – תופעות לוואי וסיבוכים

 

רדיוכירורגיה סטראואטקטית – תופעות לוואי וסיבוכים

 

ככלל, שיעור התמותה והתחלואה בטיפול הרדיוכירורגיה סטראואטקטית קטנים ביותר בהשוואה לטיפול הניתוחי הרגיל הקיים. הסיבוכים המידיים לאחר רדיוכירורגיה הם קטנים ויחסית זניחים בהשוואה לניתוח קונבנציונאלי (קרניוטומיה). קיימים סיבוכים בטווח הארוך לאחר רדיוכירורגיה. שכיחותם הולכת ופוחתת עם השיפור המתמיד באמצעי ההדמיה, בתוכנת ההפעלה של המערכת ובחומרה של מרכיבי המערכת לרדיוכירורגיה. בנוסף, הניסיון המצטבר בפרוצדורות רדיוכירורגיות בעולם, הביא להגדרה מדויקת יותר של מינוני הקרינה הניתנים כיום באינדיקציות השונות דבר אשר במידה רבה הקטין את שיעור הסיבוכים בטווח הרחוק. תופעות הלוואי משתנות בהתאם לסוג הנגע ומיקומו, עוצמת הקרינה, משך הטיפול ובהתאם לזמן החולף מהטיפול. באופן כללי, המטופלים יכולים לסבול מעייפות, גירוי בעור באזור הטיפול ונפיחות בפנים. התופעות לאחר הטיפול מתחלקות ל – 3 קבוצות לפי זמן הופעתן.

תופעות לוואי חריפות מוגדרות כתופעות המופיעות במשך הטיפול ועד כשבועיים לאחריו. לפי דיווחים מסוימים אלו מופיעות בכ- %35 מהמטופלים. רוב תופעות הלוואי שתוארו הן קלות, וכוללות בחילות, סחרחורות, ורטיגו (בעיקר בטיפול בגידול של עצב השמע), התכווצויות, כאבי ראש חדשים, ונפיחות חולפת באזור הטיפול שיכולה להופיע 48-12 שעות לאחר הטיפול. מיקומו של הנגע עלול להשפיע על מידת הסיכון לפתח התכווצויות (ארוע כפיוני) לאחר הטיפול. הופעה או חוסר הופעה של תופעות חריפות אינה מנבאת המשך תופעות לוואי בעתיד. מניעה וטיפול בתופעות לוואי חריפות כוללות מתן שגרתי של סטרואידים לזמן קצר סביב תקופת הטיפול עשוי למנוע או לדחות הופעה של תופעות לוואי.

תופעות לוואי תת חריפות מתרחשות 3-10 חודשים לאחר הטיפול ויכולות לחלוף או להתקדם לנזק תמידי. תופעות אלו מופיעות ככל הנראה כתוצאה מהתנפחות הגידול משנית לטיפול ובצקת ברקמות שמסביב. נפיחות זו מראה על נזק כתוצאה מהקרינה בתוך הגידול וידוע כי ניתן לראות בהתנפחות התחלתית זו סימן פרוגנוסטי (מנבא) חיובי להתכווצות מאוחרת של הגידול ותגובה לקרינה.

תופעות לוואי מאוחרות כוללות הופעת סימנים נוירולוגיים ושינויים ב MRI. הסימנים יכולים להופיע גם אחרי שנתיים.