סוגי גידולים במוח

סוגי גידולים במוח

סוגי גידולים במוח מסווגים בדרכים שונות, על פי קריטריונים שונים: חלוקה לגידולים מדרגה נמוכה או גבוהה (Low Grade / High Grade), שפיר / או לא ממאיר לעומת ממאיר, ראשוני (שמקורו מרקמת המוח) לעומת שניוני (גרורה של גידול שמקורו באיבר אחר בגוף). גידולים בדרגה נמוכה (Low Grade Tumors) אלו גידולים הנוצרים מתאים הגדלים לרוב לאט. גידול הגדל לאט בו מתאפשרת כריתה ניתוחית מלאה, לרוב אינו חוזר. במקרים מסוימים עם זאת, לא ניתן לבצע כריתה כירורגית ניתוחית מלאה בשל המיקום או הגודל של התהליך או בשל קרבתו למבנים רגישים או מסוכנים במוח. במקרים אלו בוחרים בכריתה ניתוחית חלקית, רדיוכירורגיה, שילוב של שתי הטכניקות, או מעקב. גידולים בדרגה גבוהה (High Grade Tumors) הם לרוב ממאירים, נוצרים מתאים המתחלקים ומשגשגים מהר ולכן לעיתים מכונים "אגרסיביים". לגידולים אלו נטייה להסתנן לרקמת המוח הבריאה, עובדה ההופכת כריתה מלאה בטוחה לפחות אפשרית. קצב הגדילה המהיר של תהליכים אלו לרוב מוביל להופעה של תסמינים באופן חד ומהיר יותר, ובשלב מוקדם יותר בהשוואה לגידולים מדרגה נמוכה. הטיפול בגידולים אלו חוצה מספר דוקטרינות ולרוב משלב טיפול לשליטה מקומית (ניתוח ו/או קרינה) מלווה בטיפול מערכתי (כמותרפיה / אימונותרפיה וכו'). המשמעות של המונחים שפיר / לא ממאיר וממאיר קצת שונה כאשר מדברים על גידולים מוחיים. גידול שפיר יכול עדיין לגרום נזק רב ולסכן את חיי החולה בשל גודלו ומיקומו בגולגולת או במוח, ללא קשר לסיווגו הפתולוגי. גידול ממאיר ואגרסיבי במוח, לעיתים נדירות שולח גרורות ונותר בעיה "מקומית" למוח.

סוגי גדולים במוח

מנינגיומה הוא גידול ממקור קרום המוח, אשר נחשב לגידול המוחי הלא-ממאיר הנפוץ ביותר. מנינגיומות צומחות מקרום המוח וגורמות ליצירת לחץ על רקמת המוח (אינן צומחות כחלק מהמוח) המוביל לסימנים נוירולוגים מתאימים. רוב הגידולים מסוג מנינגיומה הם גידולים לא ממאירים, אשר אינם שולחים גרורות וניתן להסירם על ידי ניתוח. מנינגיומה הוא גידול אשר מופיע במקרים רבים של חולי גזזת אשר טופלו בעברם בהקרנות, ולכן אנשים עם היסטוריה רפואית כזו נמצאים לרוב במעקב. גידולים המדגימים דינמיקה וצמיחה במעקב דורשים התערבות, אשר יכולה להיות כריתה מיקרוכירורגית או רדיוכירורגיה סטראואטקטית. כאשר מדובר בגידול ממאיר ואלים, הטיפול כולל טיפול כירורגי וקרינה משלימה, זאת בשל אחוזי חזרה גבוהים של הגידול. כימותרפיה הרבה פחות יעילה כנגד גידול מסוג זה.

שוונומה וסטיבולארית (אקוסטיק נוירומה) היא גידול שפיר היסטולוגית הגדל בקצב אטי. מקור הגידול הוא לרוב מהמעטפת של הפיצול העליון של העצב הוסטיבולארי (העצב הקרניאלי השמיני). הסימנים האופייניים של הגידול הזה הנובעים ממיקומו הם הפרעות בשמיעה ובשיווי המשקל אשר יכולים להתבטא באבדן שמיעה הדרגתי, טיניטוס, ורטיגו ונפילות. בנוסף, מיקומו של הגידול יכול להשפיע גם על עצב הפנים ולגרום לשיתוק צד אחד של הפנים. גידול זה מהווה כ-8% מסך הגידולים התוך גולגולתיים ומייצג את הגידול הנפוץ ביותר בזוית הפונטו-צרבלארית (CPA – Cerebellopontine angle). רוב המקרים הם ספוראדיים והחולים מתייצגים עם גידול חד צדדי בעשור השלישי או הרביעי לחייהם. בכ-5% מהמקרים עם זאת, שוונומה וסטיבולארית מהווה ביטוי לתסמונות דוגמת נוירופיברומטוזיס 2, אז ההתייצגות היא דו צדדית או בגיל צעיר יותר. אסטרטגיות טיפול בשוונומה וסטיבולארית כוללות מעקב, כריתה מיקרוכירורגית, רדיוכירורגיה סטראואטקטית או רדיותרפיה.

גרורות מגידולים סרטניים באיברים רחוקים יכולות להגיע אל המוח ולגרום להופעת סימנים נוירולוגיים בהתאם למיקום הגרורה. בין 20-40% מהגידולים הממאירים מפתחים גרורות מוחיות בשלב כלשהו במחלה. שלושת סוגי הגידולים אשר שולחים גרורות מוחיות בתדירות הגבוהה ביותר הם סרטן ריאה, סרטן שד ומלנומה. גרורות מוחיות הן סיבה נפוצה לתחלואה ותמותה, בחולים הסובלים ממגוון גידולים סולידיים מרוחקים. כריתה כירורגית פתוחה, רדיוכירורגיה (Stereotactic Radiosurgery – SRS) וקרינה כלל מוחית (Whole Brain Radiotherapy – WBRT) מהוות את האפנות הטיפול העיקריות להשגת שליטה מקומית בהתפשטות הממאירות הראשונית.

סוגי גידולים במוח נוספים – גליומה (אסטרוציטומה, אוליגודנדרוגליומה, אפנדימומה), נוירוציטומה, קרניופרינגיומה, המנגיובלסטומה, ליפומה מוחית ראשונית, אדנומות של יותרת המוח וכדומה יידונו במקומות אחרים.