גרורות מוחיות

 

רדיוכירורגיה סטראואטקטית לגרורות מוחיות

 

סרטן מוחי הוא מונח המתייחס על פי רוב לגידול מוחי ממאיר. בתוך הגדרה עצובה זו נכללים סרטן מוחי ראשוני ושניוני של המוח. סרטן מוח ראשוני הוא כזה שהתחיל במוח מתאי המוח ועל פי רוב לא מתפשט לשאר הגוף. סרטן מוח שניוני (גרורות), נובעות מפיזור של גידול ראשוני מאיזור אחר בגוף. סרטן מוחי שניוני מתפתח בגידולים אגרסיביים השולחים תאי סרטן השורדים בדם ומגיעים איתו אל המוח. גידולי סרטן מוחי שניוני (גרורות מוחיות), הן סיבה נפוצה לתחלואה ותמותה. כריתה כירורגית פתוחה, רדיוכירורגיה סטריאוטקטית  Stereotactic Radiosurgery (SRS) וקרינה כלל מוחית הן שיטות הטיפול העיקריות להשגה של שליטה מקומית, בהתפשטות סרטן מוח שניוני (גרורות מוחיות מהממאירות הראשונית). בהיבט שליטה מקומית, כריתה כירורגית ורדיוכירורגיה נעלות על פני קרינה כלל מוחית, ודומות ביניהן באחוזי ההצלחה.

כריתה כירורגית נושאת בחובה, פרט לרווח הטיפולי, את הערך המוסף של האבחנה הרקמתית והקלה מהירה יותר בתסמינים הנגרמים ישירות מהסרטן המוחי השניוני. עם זאת, חולים עם מחלה ממאירה מפושטת נוטים להיות במצב גופני רעוע יותר, מהווים סיכון ניתוחי גבוה יותר, סובלים פחות את ההנשמה המלאכותית ואת ההרדמה הכללית המלווה לניתוח, ובאופן כללי סובלים יותר מסיבוכים ותחלואה ניתוחית. מציאות זו ממשיכה להכתים את יתרונות הכריתה הכירורגית.

רדיוכירורגיה סטריאוטקטית היא גישה טיפולית אטרקטיבית לחולים עם גרורות מוחיות. רדיוכירורגיה סטריאוטקטית היא טכניקה טיפולית המתייחסת להעברה חד פעמית של קרינה ממוקדת בעוצמה גבוהה אל המטרה. רדיוכירורגיה מאופיינת בשיפוע דעיכת קרינה חד וצמצום חשיפה של רקמות בריאות לקרינה. רדיוכירורגיה מהווה גישה טיפולית אטרקטיבית לחולים עם עומס גרורתי מוחי מוגבל, בשל היותה טיפול קרינתי בעוצמה ותאימות גבוהה במקטע בודד, עם מיעוט תופעות לוואי ועיכוב מינימלי בזמן לטיפול מערכתי לאחר מכן לסרטן המוחי השניוני ולגידול הראשוני.

עם הצטברות ההוכחות ממחקרים שונים, נראה כי רדיוכירורגיה לבדה בהשוואה לרדיוכירורגיה יחד עם קרינה כלל מוחית, מהווה ברירה טיפולית מקובלת בכל הקשור להישרדות חולים עם 4-1 גרורות  ואף עליונה בכל הקשור לשימור התפקוד הנוירוקוגניטיבי.

רדיוכירורגיה אינה טיפול פליאטיבי, וחולים אלו ראויים לגישה טיפולית אגרסיבית למחלתם הראשונית. הטיפול במחלה ממארת מפושטת למוח צריך להיות רב תחומי. קרינה כלל מוחית שמורה לנגעים שאינם מתאימים לכריתה כירורגית או לטיפול רדיוכירורגי בשל גודלם, מספרם או מיקומם. הטיפול במחלה ממארת מפושטת למוח צריך להיות רב תחומי. רדיוכירורגיה מהווה אופציה טיפולית מקבילה, ולעיתים נעלה על כריתה כירורגית להשגה של שליטה מקומית.