אקוסטיק נוירומה

 

אקוסטיק נוירומה

 

אקוסטיק נוירומה הינו גידול מוחי (סרטן מוחי) שפיר הצומח מאחד הענפים של עצב השמע והשיווי משקל. גידול זה יכול להיות יציב בגודלו שנים רבות ולהתחיל לגדול ללא התראה מוקדמת. בהיבט שמיעה, גם היא יכולה להיות יציבה שנים רבות ולהידרדר בקצב ואופן לא צפוי. תסמינים נוספים אפשריים כוללים סחרחורות, טינטון (ציפצוף חד או דו צדדי), כאבי ראש ובחילות. הטיפול בחולים עם אקוסטיק נוירומה מיועד לחולים הסובלים מתסמינים שונים דוגמת אלו שצוינו, או חולים שבאקוסטיק נוירומה שלהם מודגם קצב גדילה מהיר של הסרטן המוחי השפיר הזה. קצב גדילה מהיר (>2.5 מילימטר לשנה), משויך באופן מובהק לאחוז נמוך יותר של שימור שמיעה תפקודית. עם זאת, ללא קשר לקצב הגדילה של הגידול, טיפול שמרני מלווה בהידרדרות הדרגתית בשמיעה בקצב הנע בין 2.77-5.39 דציבלים לשנה בממוצע. חשוב להדגיש כי קצב אובדן השמיעה הזה הוא ממוצע כללי. חולים רבים סובלים מירידה חדה בשמיעה המופיעה בין רגע ולאחריה תקופות יציבות מסוימות (בהיבט שמיעה).

כריתה מיקרוכירורגית (פתוחה) של סרטן מוחי שפיר מסוג אקוסטיק נוירומה ניתנת לביצוע במספר גישות כירורגיות. הגישה הרטרו-סיגמואידית מאופיינת באחוז גבוה יותר של שימור שמיעה ושימור של תפקוד עצב הפנים בגידולים הגדולים מ-1.5 ס"מ בקוטר מקסימאלי בעוד שהגישה מהגומה האמצעית מאפשרת אחוזי שימור שמיעה ותפקוד עצב פנים טובים יותר בגידולים הקטנים מ-1.5 ס"מ. בגידולים מעל 3 ס"מ, אחוז הפגיעה בשמיעה בגישה הכירורגית הוא למעלה מ-65%.

רדיוכירורגיה (SRS) נמצאת בשימוש למעלה מ-40 שנה, והפכה בשנים האחרונות לשיטת הטיפול הנפוצה ביותר באקוסטיק נוירומה. רדיוכירורגיה (SRS) היא טכניקה טיפולית המתייחסת להעברה חד פעמית של קרינה ממוקדת בעוצמה גבוהה אל המטרה במספר מקטעים. רדיוכירורגיה היא כלי המשמש לטפל בסוגים רבים של גידולים, סרטן מוח שפיר וממאיר, מומי כלי דם וכן הפרעות כאב שונות.

SRS מציעה אחוזי הצלחה גבוהים בהיבט שליטה על קצב גדילת הגידול ושימור תפקוד עצב הפנים יחד עם אחוזי הצלחה מתונים מקבילים בהיבט שימור השמיעה. זאת, יחד עם היתרונות של היעדר סיבוכים ניתוחיים, פרוצדורה שאינה פולשנית ואינה דורשת הרדמה מלאה או אישפוז וזמינות גבוהה יותר של מכשירים וניסיון בשנים האחרונות מסבירים את העלייה בפופולאריות של השימוש בשיטה. כך, רדיוכירורגיה סטראואטקטית מהווה את טיפול הבחירה לרוב החולים עם אקוסטיק נוירומה הקטנה מ-3 ס"מ בקוטר מקסימאלי. טיפול הבחירה בגידולים הגדולים מ-3 ס"מ בקוטר מקסימאלי נותר כריתה כירורגית מקסימאלית בטוחה מלווה בטיפול רדיוכירורגי לשארית הגידולית. טיפול רדיוכירורגי מקטעי (Hypofractionated radiosurgery) מהווה אופציה טיפולית שנייה לגידולים > 3 ס"מ.